ELXM351VSN271MR35S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
DataSheet
ELXM351VSN271MR35S PDF
Type Description
Series:LXM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8304 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)