MAL214660152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
MAL214660152E3 PDF
Type Description
Series:146 RTI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:33 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)