LAK2G330MELZ20
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LAK2G330MELZ20 PDF
Type Description
Series:LAK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:253 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)