MAL250054102E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL250054102E3 PDF
Type Description
Series:500 PGP-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):105mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:11.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:74 mOhms
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):3.535" (89.80mm)