MAL203854101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
MAL203854101E3 PDF
Type Description
Series:038 RSU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:195.8 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)