B43510A158M87
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43510A158M87 PDF
Type Description
Series:B43510
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):140mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.2 A @ 100 Hz