ELXM3B1VSN391MQ50S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ELXM3B1VSN391MQ50S PDF
Type Description
Series:LXM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2737 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)