B43501A3686M60
Description
CAP ALUM 68UF 20% 385V SNAP
DataSheet
B43501A3686M60 PDF
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):980mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:610 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.56 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)