ESMQ201ELL101ML25S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
DataSheet
ESMQ201ELL101ML25S PDF
Type Description
Series:SMQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:475 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:712.5 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)