UCZ1C101MCS6GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCZ1C101MCS6GS PDF
Type Description
Series:UCZ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):450mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:98.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:197 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)