36DE473G050BF2A
Description
CAP ALUM 47000UF 50V SCREW
DataSheet
36DE473G050BF2A PDF
Type Description
Series:36DE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max):5.752" (146.10mm)