550C292T450DF2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2900UF 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
550C292T450DF2B PDF
Type Description
Series:550C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2900 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):5.687" (144.45mm)