LGJ2E121MELA15
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 120UF 20% 250V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGJ2E121MELA15 PDF
Type Description
Series:LGJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:900 mA @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)