315MXC560MEFC35X35
Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
DataSheet
315MXC560MEFC35X35 PDF
Type Description
Series:MXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.66 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)