MAL210657103E3
Description
CAP ALUM 10000UF 40V SCREW
DataSheet
MAL210657103E3 PDF
Type Description
Series:106 PED-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):23mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:16 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):4.319" (109.70mm)