MAL210486103E3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
DataSheet
MAL210486103E3 PDF
Type Description
Series:104 PHL-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):17mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:22.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):8.795" (223.40mm)