EKMH401VND152MB80U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKMH401VND152MB80U PDF
Type Description
Series:KMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):166mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:-
Ripple Current @ Low Frequency:3.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.6056 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):3.228" (82.00mm)