MAL213651151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
MAL213651151E3 PDF
Type Description
Series:136 RVI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:425 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)