DCM133U040BC2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
DCM133U040BC2B PDF
Type Description
Series:DCM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:13000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.23mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):4.187" (106.35mm)