E36D201HPN153MDE3U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
E36D201HPN153MDE3U PDF
Type Description
Series:U36D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):12.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:17.79 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24.906 A @ 3 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.125" (28.58mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)