B41866C6107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
B41866C6107M000 PDF
Type Description
Series:B41866
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):373mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:450 mA @ 100 kHz
Impedance:336 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)