E91F351VND821MB50U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
E91F351VND821MB50U PDF
Type Description
Series:U91F
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):121mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:-
Ripple Current @ Low Frequency:3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.719 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.067" (52.50mm)