385USC220MEFC25X35
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
385USC220MEFC25X35 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.072 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)