UHW1J122MHD6
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
63V 122UF 20% HIGH RELIA-LEADED
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UHW1J122MHD6 PDF
Type Description
Series:UHW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.758 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.93 A @ 100 kHz
Impedance:38 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)