UCD1A222MNQ1ZD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCD1A222MNQ1ZD PDF
Type Description
Series:UCD
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.1 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size:0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)