UBT2C220MPD8TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V THRU HOLE
DataSheet
UBT2C220MPD8TD PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:207 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)