350LSU5600M77X96
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
SCREW TERMINAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
350LSU5600M77X96 PDF
Type Description
Series:LSU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.236" (31.40mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):3.898" (99.00mm)