B43455A9688M3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
DataSheet
B43455A9688M3 PDF
Type Description
Series:B43455
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):20mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:12.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:24 mOhms
Lead Spacing:1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max):5.677" (144.20mm)