UHW1J102MHD6
Description
63V 102UF 20% HIGH RELIA-LEADED
DataSheet
UHW1J102MHD6 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.734 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.89 A @ 100 kHz
Impedance:40 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)