LNK2W682MSEHBB
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
DataSheet
LNK2W682MSEHBB PDF
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:20.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:28.98 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):6.220" (158.00mm)