E37L451CPN123MFM9M
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
E37L451CPN123MFM9M PDF
Type Description
Series:U37L
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:33.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:46.671 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max):8.661" (220.00mm)