UBT1H470MPD8TA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V THRU HOLE
DataSheet
UBT1H470MPD8TA PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:440 mA @ 100 kHz
Impedance:350 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)