LNX2G562MSEGBN
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNX2G562MSEGBN PDF
Type Description
Series:LNX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:20.58 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):7.598" (193.00mm)