511D227M075DK4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 220UF 20% 75V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
511D227M075DK4D PDF
Type Description
Series:511D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):666mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:589 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.05 A @ 40 kHz
Impedance:211 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)