39D506F350GP6
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 50UF 350V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
39D506F350GP6 PDF
Type Description
Series:39D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:50 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.760" Dia x 2.642" L (19.30mm x 67.10mm)