B43525A0567M
Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
DataSheet
B43525A0567M PDF
Type Description
Series:B43525
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):270mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.56 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:330 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)