PEG127HA3180QL1
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 180UF 25V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
PEG127HA3180QL1 PDF
Type Description
Series:PEG127
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):560mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1600 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:840 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.4 A @ 5 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)