B43504A9157M80
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43504A9157M80 PDF
Type Description
Series:B43504
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):580mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:820 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:730 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.661" (42.20mm)