36DY663F015BA2A
Description
CAP ALUM 66000UF 15V SCREW
DataSheet
36DY663F015BA2A PDF
Type Description
Series:36DY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:66000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max):2.252" (57.20mm)