MAL210456471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SCREW
DataSheet
MAL210456471E3 PDF
Type Description
Series:104 PHL-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):254mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:148 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):3.413" (86.70mm)