E37L401HPN272MCB7U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
E37L401HPN272MCB7U PDF
Type Description
Series:U37L
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):35mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.395 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):4.646" (118.00mm)