MAL209454181E3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
DataSheet
MAL209454181E3 PDF
Type Description
Series:094 PME-SI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):760mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:570 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)