LNX2G102MSEFBB
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNX2G102MSEFBB PDF
Type Description
Series:LNX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.32 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):2.874" (73.00mm)