LNT2C683MSEB
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 160V SCREW
DataSheet
LNT2C683MSEB PDF
Part Status:Active
Capacitance:68000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:19.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:23.04 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.634" (41.50mm)
Size / Dimension:3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max):10.000" (254.00mm)