MAL215628562E3
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
DataSheet
MAL215628562E3 PDF
Type Description
Series:156 PUM-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):69mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.75 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:45 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)