MAL205826682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
DataSheet
MAL205826682E3 PDF
Type Description
Series:058 PLL-SI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):44mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.49 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:30 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)