B41859C5228M009
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
ALUM ELECT SINGLE-ENDED 2200 UF
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B41859C5228M009 PDF
Type Description
Series:B41859
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:3.63 A @ 100 kHz
Impedance:13 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)