E36D250HLS104MC79U
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
E36D250HLS104MC79U PDF
Part Status:Active
Capacitance:100000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:15.176 A @ 3 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):3.125" (79.38mm)