250USG470MEFC22X35
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
DataSheet
250USG470MEFC22X35 PDF
Type Description
Series:USG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.165 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)