ESMG101ETD100MF11S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESMG101ETD100MF11S PDF
Type Description
Series:SMG
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:135 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)